wtorek, 18 listopada 2014

Różnice między studiami w Polsce, a w Niemczech.

W swoim życiu miałam okazję studiować na trzech uniwersytetach:
 1. Uniwersytet Szczeciński (licencjat z filologii polskiej)
 2. Uniwersytet w Pizie (Erazmus)
 3. Uniwersytet Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim (magisterka z lingwistyki europejskiej)
  Miesiąc temu, po ponad rocznej przerwie, wróciłam na studia. Moim celem było rozpoczęcie studiów drugiego stopnia za granicą (Niemcy), ponieważ doświadczenie z Erasmusa sprawiło, że chciałam poznać kolejną stronę "życia akademickiego" w Europie. Studiuję we Fryburgu już ponad miesiąc i zauważyłam bardzo dużo różnic między studentami i studiami w Niemczech, a tymi w Polsce. Chciałabym się podzielić z Wami moimi spostrzeżeniami.A na koniec - relacja STUDENT-PROFESOR14 komentarzy:

 1. ... w takim razie chyba studiuję w Niemczech ;-) Welcome to UAM!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No ten UAM to podobno fajny jest. Nie było mi jednak dane, aby tam studiować.

   Usuń
 2. Chyba się przeprowadzę !
  Martyna Kurstak :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wydaje mnie sie !

   Usuń
  2. Zatęskniłabyś za polskim uniwerkiem. Ja tęsknię :P

   Usuń
 3. Hm, trochę to wygląda tak jakbyśmy byli nie wiadomo jak rozwiniętym krajem przy Niemcach :D Głównie ze względu na słowniki i telefony na zajęciach i te tablice. Choć u mnie są zielone i też pisze się kredą.
  W każdym razie podobają mi się egzaminy. Wolałabym takie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami jak porównuję różne sytuacje to Polska wypada lepiej niż Niemcy, ale i tak musimy jeszcze nad sobą popracować. W końcu powinni wprowadzić to samodzielne ustalanie planu zajęć..

   Usuń
 4. Ubawiłaś mnie tym "jakby właśnie spadli z łóżka" :)))
  Zaczęłam studia na Uniwersytecie Szczecińskim, w trakcie przeniosłam się do Gdańska i kończyłam już tutaj. Jedno co mi szkoda, to że nie wyjechałam właśnie na żaden program. Zabrakło odwagi i determinacji. A szkoda, jedno, że to możliwość poznania życia w zupełnie innych realiach, drugie, szlifowanie języka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja koleżanka zaczęła studia na Uniwersytecie Szczecińskim i nic dziwnego, że masz takie odczucia, bo po jej opowieściach nic mnie już nie zdziwi, więc nie powinnaś generalizować bo stawiasz polskie uczelnie w bardzo złym świetle. Wypadało by znać kilka uczelni z włassnego doświadczenia i dopiero posuwać się do takiej generalizacji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsze 6 punktów zupełnie na pasuje do tego jak wyglądały moje studia w Polsce...Egzamin kontra praca w domu? Wolałabym napisać pracę niż zakuwać nocami i dniami do egzaminów czy to ustnych czy pisemnych. W Polce mam coś takiego jak USOS i nie wszystko trzeba załatwiać z 'diabłami', na mojej uczelni była kreda i o dziwo zielona tablica, co do ostatniego punktu też się nie zgodzę a do grafiki to już w ogóle chyba, że moja uczelnia jest jakaś wyjątkowa.

  OdpowiedzUsuń
 7. A miałam dopisać, żeby potraktować trn post z przymrużeniem oka..

  OdpowiedzUsuń
 8. Trafiłam tutaj przypadkiem, ale niesamowicie się ubawilam w kwestii porównywania stylu egzaminów. Tak się składa, że robię drugi stopień na tym samym Uniwersytecie w Niemczech, z tą różnicą, że na wydziale technicznym. Haha prezentacja? Każdy egzamin trwa minimum 3h, sprawdzane jest użycie teorii w zadaniach praktycznych... także,nawet z przymrużeniem oka, szeroko się uśmiecham i serdecznie pozdrawiam z UB1 znad stosu książek!;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc to nie wiem czy nie wolałabym się uczyć.. Trochę tęsknię za egzaminami ustnymi, bo w przypadku pisania nie wiadomo za co się zabrać, czego będą oczekiwać. Życzę powodzenia w Twoich egzaminach!

   Usuń
 9. Anonimowy05 maja, 2015

  Na UKSW I UW gdzie studiuje, jest raczej tak jak opisałaś niemiecki uniwersytet;))) To zależy od uczelni a nie od kraju;))) Obecnie mam do napisania 10 referatów(łącznie ponad 50 stron), prezentacje no i oczywiście ustne i pisemne egzaminy również są;)) Po prostu i to i tamto;) heh

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...