czwartek, 3 lipca 2014

Książka o tym, jak nie dać się zrobić w (...)

Pamiętacie jak jakiś czas temu wspominałam o blogu Kominka? Jeśli nie pamiętacie, to zapraszam tutaj. Tomek Tomczyk, autor bloga Kominek.es (oraz Kominek.in), napisał dwie książki- Bloger oraz Blog, w których zwraca się do innych osób piszących na swoim skrawku Internetu. Jako początkująca blogerka, postanowiłam kupić jedną z nich. Stronę Tomka czytam już od jakiegoś czasu i uwielbiam jego styl pisania, więc to również był jeden z powodów, dla którego kupiłam książkę pt. Blog
Parę minut temu, zajadając się pysznym polskim obiadkiem (jajka na twardo w sosie koperkowym z ziemniakami - mniam!), skończyłam lekturę tego poradnika, bo według mnie tym właśnie jest. Jako żółtodziób w blogosferze, nie mogę skorzystać z wielu wskazówek podanych przez Tomka, ale muszę przyznać, że bardzo wzbogaciła się moja wiedza na temat blogowania, współpracy z firmami i tego, czego robić się nie powinno.

Autor Bloga kilkakrotnie powtarza, że z całej blogosfery to właśnie blogerki modowe i kosmetyczne się nie szanują. I wiecie co? Ma rację. Dziewczyny potrafią za jeden kosmetyk (mało popularnej firmy) dodać na swojej stronie pełny wpis na temat tego produktu. Przeglądając różne blogi, zauważyłam, że bardzo często, osoba "współpracująca" z daną firmą zaznacza, że ta "współpraca" nie ma wpływu na ich ocenę. Najśmieszniejsze jest to, że każdy z tych wpisów jest bardzo sztuczny i praktycznie żaden z nich nie zawiera obiektywnej opinii. Akurat o tym autor nie wspomina, są to tylko moje spostrzeżenia, ale Kominek ciągle w swojej książce powtarza, że każdy bloger powinien się szanować i być uczciwym - zarówno wobec siebie, firmy i co najważniejsze - czytelników, bo bez nich by nie istniał.

Nie mam tutaj zamiaru nikomu streszczać Bloga Tomka Tomczyka, ale uważam, że warto tę książkę przeczytać - zwłaszcza jeśli podejmuje się współpracę z firmami!
13 komentarzy:

 1. Sporo słyszałam już o tej książce i może kiedyś sama się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też już o niej słyszałam i mam chęć przeczytać :) muszę się za nią rozejrzeć :D

  OdpowiedzUsuń
 3. moze kiedys po nia siegne

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam i czytałam obydwie :) jako poradniki faktycznie rewelacyjne, i przede wszystkim z przykładami z życia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, te przykłady nadają całej książce autentyczności. Muszę zamówić sobie "Bloger".

   Usuń
 5. Nie czytałam tej książki. Cóż, czy bloger jest uczciwy to już jego sprawa, może również wybrać czy daną rzecz chce testować w ramach współpracy czy nie. Ja nie mam sobie nic do zarzucenia :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że na końcu to wszystko jest wyborem blogera i wyborów może dokonywać różnych, a najlepiej takich jakie mu odpowiadają.

   Usuń
 6. Słyszałam że książka jest warta przeczytania, ale nie miałam jeszcze okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Masz rację, to powinna być obowiązkowa lektura dla blogerów. Denerwuje mnie, jak np. jakaś firma masowo rozsyła do blogerek jakiś kosmetyk i potem niczego innego nie uświadczysz na blogach, tylko wszyscy piszą o jednym i tym samym. Albo blogi, gdzie blogerka pisze do firm jak leci o współpracę i potem na blogu pojawiają się recenzje wszystkiego - od mydła do powidła. To od razu się wyczuwa i nie mam ochoty wchodzić więcej na takie blogi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że nie tylko ja mam takie odczucia. Blogerki, które same zgłaszają się do firm w ramach współpracy nie są brane przez te firmy na poważnie.

   Usuń
 8. Nie lubię czytać poradników, więc raczej jej nie kupię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z tego co pamiętam Kominek mówi, że blogi mają być subiektywne ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...